Podczas wykopalisk prowadzonych pod koniec XIX w. w sumeryjskim mieście Nippur, w południowej Mezopotamii, znaleziono między innymi dwanaście zapisanych pismem klinowym glinianych tabliczek, opatrzonych pieczęcią Naramsina. Król Naramsin żył w XXIII w. p.n.e., był wnukiem Sargona Wielkiego, założyciela dynastii akadyjskiej, twórcy pierwszego w dziejach wielkiego imperium, obejmującego całą Mezopotamię aż po Morze Śródziemne. Toczył liczne wojny, znacznie poszerzył granice odziedziczonego państwa i jako pierwszy w dziejach przyjął tytuł „króla czterech stron świata”.
Między dwunastoma glinianymi tabliczkami znaleziono jedną odmienną, bardzo nietypową i tajemniczą. Podczas pospiesznej inwentaryzacji znalezisk, dokonanej przed odczytaniem ich treści, uznano ją za „kamienną tabliczkę astronomiczną”. Była wykonana z białego marmuru.
Zwykłe dokumenty do codziennego użytku spisywano na tabliczkach z gliny, nawet korespondencję dyplomatyczną prowadzono na glinianych tabliczkach, których treść odczytywał poseł. W kamieniu ryto sceny i towarzyszące im teksty na stelach zwycięstwa (stela Naramsina), obowiązujące w całym państwie prawa (późniejsza stela Hammurabiego), z kamienia były wykonane opatrzone tekstem stele graniczne, zwane kudurru. Ta tabliczka była jednak dokumentem prywatnym. Jej tekst, napisany po akadyjsku, zawiera liczne wtręty w języku Hurytów, którzy zamieszkiwali region gór Zagros i mieli własne państwo w północnej Mezopotamii. Również imiona nadawcy i odbiorcy są huryckiego pochodzenia, co wskazuje na to, że zapewne tabliczka powstała poza Nippur. Być może odbiorca był możnym Hurytą zamieszkującym Nippur? Niewykluczone, że był on więzionym w Nippur jeńcem wojennym. Albo może oboje z nich?
Tabliczka zawiera listę sztuk odzieży, które pewna dama imieniem Tupin przekazuje mężczyźnie imieniem Sebrin-ipri. Na eleganckiej białej marmurowej tabliczce spisano ogółem 92 (dziewięćdziesiąt dwie) sztuki ubiorów przekazane w podarunku.