Znamy ją z dwóch tylko zabytków, powstałych trzysta lat po jej śmierci. Nosiła imię Meretseger, co oznacza: Miłująca Ciszę. To samo imię nosiła później tebańska bogini, strażniczka spokoju zmarłych, mieszkająca na szczycie wzgórza w kształcie piramidy, górującego nad Doliną Królów, kryjącej w swoim wnętrzu wykuwane od czasów Nowego Państwa skalne grobowce królewskie.
Królowa Meretseger miała być żoną faraona Senusereta III, panującego w XIX w. p.n.e., w epoce Średniego Państwa. Tak przynajmniej wynika z inskrypcji na wschodniej ścianie świątyni w Semnie, w Nubii, sporządzonej w początkach panowania Totmesa III, władcy z czasów Nowego Państwa, oraz z uszkodzonej steli, również znacznie późniejszej niż czasy królowej Miłującej Ciszę. Według tych źródeł Meretseger jako najwcześniejsza egipska królowa nosiła tytuł Wielkiej Małżonki Królewskiej, 𝘏𝘦𝘮𝘦𝘵 𝘕𝘦𝘴𝘶 𝘞𝘦𝘳𝘦𝘵, który stał się stałym tytułem głównych żon królewskich, odróżniającym je od żon niższej rangi. Była również pierwszą królową małżonką, której imię zapisano w kartuszu.
Na wapiennej steli, datowanej na okres Nowego Państwa, przedstawiona została razem ze swoim mężem. Przed postacią, na wysokości nakrycia głowy, umieszczono imię. Hieroglify składające się na imię Meretseger otacza pionowy kartusz, stylizowana owalna pętla z prostopadłą kreską na końcu, obwódka, którą do tej pory oznaczano wyłącznie imiona faraonów.
![]() |
Górna część steli przedstawiającej Senusereta III i królową Meretseger. British Museum, EA846; The Trustees of the British Museum, CC BY-NC-SA 4.0 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz