Jeden z listów średniowiecznego papieża Zachariasza opatrzony został następującym wskazaniem daty:
„Data Kalendis Iulii, imperante domno piisimo augusto Constantino a Deo coronato magno imperatore anno XXVI, post consulatum eius anno IIII, indictione XIIII”.
czyli „Dan w kalendy lipcowe w dwudziestym szóstym roku panowania najpobożniejszego augusta Konstantyna, koronowanego przez Boga na cesarza, w czwartym roku po jego konsulacie, czternastego indykcji”.
Kalendy, po łacinie „Kalendae”, przez Rzymian wyjątkowo zapisywane tradycyjnie przez „k”, były od czasów najdawniejszych, kiedy stosowali jeszcze kalendarz księżycowy, określeniem pierwszego dnia miesiąca.
Miesiącowi, który przez setki lat nazywano „Quintilis” (dosłownie: piąty), po śmierci Juliusza Cezara w roku 44 p.n.e. Marek Antoniusz, pełniący wówczas obowiązki konsula, zmienił nazwę na „Iulius”, bo w tym miesiącu przypadały urodziny Cezara. Nazwę tę lipiec nosi do dziś w wielu językach europejskich.
Przez kilkaset lat trwania republiki rzymskiej ustalił się zwyczaj wskazywania konkretnego roku przez podanie nazwisk osób, które pełniły wtedy najwyższy w państwie urząd, tj. sprawowany dwuosobowo przez rok konsulat. W II wieku p.n.e. konsulowie obejmowali urząd w marcu, który był wówczas pierwszym miesiącem roku kalendarzowego, jednak wielka klęska w wojnie na Półwyspie Iberyjskim skłoniła senat rzymski do skrócenia dotychczasowym konsulom kończącej się kadencji i wyznaczenia nowych, który objęli władzę już 1 stycznia. Od tej pory konsulowie obejmowali urząd 1 stycznia, a styczeń stał się pierwszym miesiącem kalendarza urzędowego.
Stopniowe przekształcenie się republiki w monarchię spowodowało, że zaczęto stosować datowanie według roku panowania aktualnego cesarza, liczonego od dnia przejęcia przez niego władzy. Konsulat stał się funkcją honorową, nadawaną przez cesarza za zasługi, a ostatecznie po prostu jednym z tytułów przyjmowanych przez cesarza. Pozostawiono przy tym tradycyjne wskazanie roku konsulatem, jednak stosowano już nie formułę „za konsulatu” pewnej osoby, ale: tyle a tyle lat „po objęciu konsulatu”.
W III wieku cesarz Dioklecjan zreformował system podatkowy i wprowadził piętnastoletnie okresy szacowania podatkowego, zwane indykcjami fiskalnymi (indictio fiscalis), które następnie stały się jednostką miary czasu. Cesarz Konstantyn I Wielki w roku 312 postanowił, że na oficjalnych dokumentach należy wskazywać rok indykcji i ustalił, że każda indykcja zaczyna się 1 września. W roku 537 cesarz Justynian ustalił standard podawania daty w dokumentach urzędowych: powinno się wskazywać dzień i miesiąc, rok panowania władcy, liczbę lat po objęciu konsulatu oraz rok indykcji.
„August” to tradycyjny oficjalny tytuł cesarzy rzymskich, nadany przez senat rzymski pierwszemu z nich, Oktawianowi, i oznaczający „czcigodny”. Po upadku panowania rzymskiego w zachodniej Europie tytuł cesarski na Zachodzie przyjmie dopiero twórca nowego imperium, Karol Wielki, w roku 800. „Najpobożniejszy august Konstantyn” z datowania listu to Konstantyn V, władca Cesarstwa Rzymskiego na Wschodzie, czyli Bizancjum, który został koronowany 31 marca 720 roku, w wieku dwóch lat, jako współcesarz ze swoim ojcem. Faktyczne panowanie rozpoczął po śmierci swojego ojca, w czerwcu 741 roku.
W dzisiejszym kalendarzu dacie podanej w liście papieża Zachariasza odpowiada zatem 1 lipca 746 roku. Szczególnie ciekawa jest nietypowa treść tego dokumentu.
[ciąg dalszy nastąpi]