Ptolemeusz uznał, że w centrum wszechświata znajduje się nieruchoma Ziemia, wokół której na koncentrycznych sferach krążą inne ciała niebieskie, a najdalszą ze sfer jest sfera gwiazd. Kilkanaście stuleci później Kopernik przyjął, że w centrum wszechświata znajduje się Słońce, wokół którego krążą planety, w tym także Ziemia. Pół wieku po Koperniku Giordano Bruno twierdził, że wszechświat jest nieskończony, nieograniczony i bezgraniczny, a zatem…
sicuramente possiamo affirmare che l’universo è tutto centro, o che il centro de l’universo è per tutto, e che la circonferenza non è in parte alcuna per quanto è differente dal centro, o pur che la circonferenza è per tutto, ma il centro non si trova in quanto che è differente da quella.
możemy twierdzić z pewnością, że wszechświat jest cały środkiem, lub że środek wszechświata jest wszędzie; że obwód nie znajduje się w żadnej części, gdyż różni się on od środka; albo też, że obwód jest wszędzie, środek zaś nie znajduje się nigdzie, o ile różni się od obwodu.[Giordano Bruno, „O przyczynie, początku i jedności” (De la causa, principio et uno), dialog V]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz